Evliliğinizi anlaşmalı olarak bitireceksiniz yani eşinizle boşanmak için birçok konuda ortak bir karar alabildiyseniz ve anlaşmalı boşanma davası açmak istiyorsanız en az 1 yıldır evli olmanız gerekmektedir. Eşinizle anlaşma sağlamanız gereken birçok konu bulunmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası açabilmeniz için velayet, nafaka, tazminat, gayrimenkul paylaşımı gibi konuları aranızda bir anlaşmaya vararak çözümlemeli ve bunları hazırlanan anlaşmada belirlemelisiniz. Çocuğun velayetinin hangi ebeveynde kalacağı, eğer ödenecekse ne kadar tazminat ya da nafaka ödeneceği ve evlilik süresinde edinilmiş menkul ve gayrimenkullerin taraflar arasında nasıl paylaşılacağı gibi maddeler anlaşmada detaylı bir şekilde belirtilmelidir.

Her anlaşmalı boşanma davası için hazırlanan protokollerde nafaka, tazminat, mal paylaşımı gibi durumların varlığı zorunlu değildir. Eğer nafaka ya da tazminat ödenmeyecekse, evlilik boyunca edinilmiş gayrimenkuller ya da menkuller bulunmuyorsa, tarafların çocuğu bulunmuyorsa bunlar tek tek protokolde belirtilir. Kısacası protokoller hazırlanırken her duruma göre özel bir şekilde hazırlanmaktadır. Bu protokoller boşandıktan sonra her şekilde geçerliliğini koruyacağı için konusunda uzman bir avukatın yardımıyla hazırlanması tarafların çıkarlarının korunması adına dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisidir. Hakim hazırlanan protokoldeki maddeleri tarafların çıkarlarını göz önünde bulundurarak değiştirebilir. Hakim tarafından değiştirilen maddeleri her iki tarafta kabul ederse boşanma gerçekleşir.

Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ankara

Çift arasında her konuda anlaşma sağlandıysa bir anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlanır ve hazırlanmış olan protokol her iki tarafında protokolü imzalamasıyla dilekçeye eklenerek anlaşmalı boşanma davası açılması için davanın açılacağı şehirdeki aile mahkemesinin tevzii bürosuna dilekçe ve protokol teslim edilerek mahkeme gününün belirlenmesini beklenir. Dilekçenizin teslimi sırasında taraflardan belirli miktarlarda harç ve gider paraları istenecektir. Bu ücretlerin de ödenmesiyle anlaşmalı boşanma davası gününün gelmesi boşanmanın gerçekleşebilmesi için beklenmelidir.

Devam eden bir evliliği sonlandırmak hem kadın hem de erkek için özellikle ortak bir çocukları varsa oldukça yıpratıcıdır. Özellikle manevi olarak tarafları yıpratan bu süreci olabilecek en iyi şekilde atlatabilmek için boşanma konusunda uzman bir avukata danışarak protokolü hazırlamak, maddeleri avukatın uzmanlığından faydalanarak belirlemek çok daha mantıklı bir adım olacaktır.

Ankara Boşanma Avukatı

Ankara boşanma avukatı,boşanma avukatı ankara,ankarada boşanma avukatı,ankarada en iyi boşanma avukatı gibi kelimeler arama motorlarında sıklıkla aratılan kelimelerdir. Bunun sebebinin müvekkillerin duydukları hadiseler nedeniyle en iyi avukatı bulma arzuları olduğunu düşünüyorum. Ayrıca çoğu zaman çekişmeli boşanma davaları,nafaka,velayet gibi ek davalar gerektirdiği için müvekkiller en deneyimli ve tecrübeli avukatı bulmaya çalışmaktadırlar. Gerçekten de Ankara çok fazla boşanma davasının görüldüğü bir ilimizdir. Ve boşanma davaları,gerek anlaşmalı olsun gerek çekişmeli olsun mutlaka deneyim gerektirir.
FAYDALI SİTELER

Ankarada açacağınız boşanma davası anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olacak?

Açacağınız dava çekişmeli mi anlaşmalı boşanma mı olacak? Velayet meselesi,nafaka meselesi ve mal paylaşımı gibi meselelerde karar kıldınız mı? Zorlu geçebilme ihtimali olan bir çekişmeli boşanma davasına psikolojik olarak hazır mısınız?