Bir evliliğin bitirilmesi her iki tarafta birbirleriyle anlaşabilmeyi başarmış olsalar dahi oldukça yıpratıcı ve yorucu bir süreç olmaktadır. Bu nedenle evliliğin resmi olarak sonlandırılması istemiyle dava açılırken mutlaka bu konuda uzman bir avukata danışılmalı ve gereken her şey avukatların yönlendirilmesi ile gerçekleştirilmelidir. Ülkemizde boşanma davaları çekişmeli ve çekişmesiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Ankara Boşanma Avukatı

Çekişmesiz boşanma davaları her iki tarafında boşanmak istediği ve anlaşma sağlanması gereken konularda ortak bir noktada buluşabilmeyi başardıkları davalardır. Bu davalar oldukça kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Taraflar ödenecekse tazminat ve nafaka miktarlarını, ortak bir çocuk varsa velayetinin kimde kalacağını, evlilik sırasında edinilmiş gayrimenkul ya da menkul varsa nasıl paylaşılacağını detaylı bir şekilde hazırlayacakları protokolde belirtip imzalayarak, boşanma sebeplerini belirttikleri anlaşmalı boşanma dilekçesi ile birlikte davayı açacakları şehrin aile mahkemesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra mahkeme günü belirlenecek ve hakim anlaşma şartlarını uygun bulursa çiftin boşanma isteğini kabul edecektir. Eğer hakim anlaşmanın bazı maddelerini uygun görmezse değiştirebilmektedir. Eğer çiftler hakimin değişiklik yaptığı maddeleri de kabul ederlerse boşanabilirler.

Çekişmeli boşanma davaları ise taraflardan birinin boşanmak istemediği ya da nafaka, tazminat, velayet, gayrimenkul ve menkul paylaşımı gibi konularda anlaşamamaları gibi durumlarda yaşanmaktadır. Bu davalarda davacı olan taraf hazırladığı boşanma dilekçesinde boşanma sebeplerini detaylı bir şekilde belirtmeli, varsa tazminat ve nafaka isteklerini belirtmelidir. Tazminat isteniyorsa karşı tarafın kusurları belgelerle ve tanıklarla ispatlanabilmelidir. Aynı şekilde boşanma isteğinin gerekçesi de boşanmanın gerçekleşebilmesi için kanıtlanabilmelidir. Türk Medeni Hukuku’na göre kusurlu olan taraf boşanma davaları açabilme hakkına sahip değildir. Bu nedenle açılan davada hakim eğer davacı tarafın kusurlu olduğuna karar verirse davayı reddedecektir. Aynı şekilde davalı olan tarafın kusurları ispatlanamazsa boşanma davaları hakim tarafından reddedilebilmektedir. Eğer taraflar davanın reddedilmesinden sonra 3 yıl geçmesine rağmen bir araya gelmeyi başaramamışlarsa, yeniden bir dava açılarak boşanma işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanabilmektedir.

Eğer tarafların ortak bir çocuğu varsa, hakim çocuğun velayetini çocukla en iyi şekilde ilgilenebilecek, sevgi gösterebilecek, en iyi şartları sağlayabilecek olan tarafa vermektedir.

One Response to Boşanma Davaları

Ankara Boşanma Avukatı

Ankara boşanma avukatı,boşanma avukatı ankara,ankarada boşanma avukatı,ankarada en iyi boşanma avukatı gibi kelimeler arama motorlarında sıklıkla aratılan kelimelerdir. Bunun sebebinin müvekkillerin duydukları hadiseler nedeniyle en iyi avukatı bulma arzuları olduğunu düşünüyorum. Ayrıca çoğu zaman çekişmeli boşanma davaları,nafaka,velayet gibi ek davalar gerektirdiği için müvekkiller en deneyimli ve tecrübeli avukatı bulmaya çalışmaktadırlar. Gerçekten de Ankara çok fazla boşanma davasının görüldüğü bir ilimizdir. Ve boşanma davaları,gerek anlaşmalı olsun gerek çekişmeli olsun mutlaka deneyim gerektirir.
FAYDALI SİTELER

Ankarada açacağınız boşanma davası anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olacak?

Açacağınız dava çekişmeli mi anlaşmalı boşanma mı olacak? Velayet meselesi,nafaka meselesi ve mal paylaşımı gibi meselelerde karar kıldınız mı? Zorlu geçebilme ihtimali olan bir çekişmeli boşanma davasına psikolojik olarak hazır mısınız?