Türk hukuk sisteminde evli çiftler arasında meydana gelen boşanma davası çekişmeli ve çekişmesiz olmak üzere iki şekilde gerçekleşebilmektedir. Çekişmeli olarak meydana gelen davalarda taraflardan birisi boşanmanın gerçekleşmesini isterken, diğer taraf boşanma isteğine karşı çıkmaktadır. Çekişmesiz olan davalarda ise her iki tarafta boşanmayı isteyerek aralarında belirli bir anlaşma sağlarlar. Her iki durumda da çiftler ya da taraflardan birisi aile mahkemesine başvurarak, taleplerinin işleme konulmasını sağlar. Davanın açıldığı yerin ilgili aile mahkemesi tarafların boşanma isteğini değerlendirir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır

Eğer boşanma davası anlaşmalı yani çekişmesiz bir şekilde gerçekleşecekse yapılan anlaşmanın da ekte bulunduğu bir anlaşmalı boşanma dilekçesi ile mahkemeye başvurulur. Dilekçenin ek bir şekilde mahkemeye sunulan anlaşma protokolünde çiftler arasında tazminat, nafaka ödemeleri, gayrimenkul ve menkullerin paylaşılması, varsa çocuğun velayetini kimin alacağı gibi anlaşması sağlanmış durumlar belirtilir ve taraflar bu anlaşmayı imzalarlar.

Çekişmeli boşanmalarda ise öncelikle boşanma sebebinin belirlenmesi gerekmektedir. Türk Medeni Kanunu’nda oldukça sınırlı olan boşanma sebeplerinden birisini belirleyerek boşanma davası için hazırlamış olduğunuz dilekçenizde bu sebebi belirtmeniz gerekmektedir.

Boşanma davası açabilmek için ihtiyacınız olan en önemli şey detaylı bir şekilde hazırlanmış bir dilekçedir. Bu nedenle boşanma kararı verdiğiniz zaman her adımınızı alanında uzman bir avukatla birlikte atmalı, dilekçenizi avukatınızla birlikte hazırlamalısınız. Dilekçenizi hazırladıktan sonra aile mahkemesinin tevzii bürosuna bu dilekçeyi teslim etmeniz gerekmektedir. Dilekçenizi teslim ederken sizden belirli bir miktarda gider avansı ve harç ücreti talep edilecektir. Tüm işlemleriniz tamamlandıktan sonra dilekçenizde belirttiğiniz adresinize bir tebligat gönderilecek ve varsa dilekçenizdeki eksiklerin tamamlanması istenecektir. Bu tebligatla birlikte davalı tarafın bir cevap dilekçesi bulunuyorsa bu dilekçeye bir cevap vermeniz istenecektir. Gönderilen tebligatta sizden istenen belgeleri tamamladıktan sonra duruşma gününüzün belirlenmesi ile boşanma davasının görüleceği günü beklemelisiniz.

Boşanmak hem kadın hem de erkek için maddi ve manevi olarak oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Özellikle her iki tarafında manevi olarak yıpranacağı bu süreci en sağlıklı şekilde atlatabilmeniz için boşanma alanında uzman bir avukatın yardımını almanız gerekmektedir.

Ankara Boşanma Avukatı

Ankara boşanma avukatı,boşanma avukatı ankara,ankarada boşanma avukatı,ankarada en iyi boşanma avukatı gibi kelimeler arama motorlarında sıklıkla aratılan kelimelerdir. Bunun sebebinin müvekkillerin duydukları hadiseler nedeniyle en iyi avukatı bulma arzuları olduğunu düşünüyorum. Ayrıca çoğu zaman çekişmeli boşanma davaları,nafaka,velayet gibi ek davalar gerektirdiği için müvekkiller en deneyimli ve tecrübeli avukatı bulmaya çalışmaktadırlar. Gerçekten de Ankara çok fazla boşanma davasının görüldüğü bir ilimizdir. Ve boşanma davaları,gerek anlaşmalı olsun gerek çekişmeli olsun mutlaka deneyim gerektirir.
FAYDALI SİTELER

Ankarada açacağınız boşanma davası anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olacak?

Açacağınız dava çekişmeli mi anlaşmalı boşanma mı olacak? Velayet meselesi,nafaka meselesi ve mal paylaşımı gibi meselelerde karar kıldınız mı? Zorlu geçebilme ihtimali olan bir çekişmeli boşanma davasına psikolojik olarak hazır mısınız?