Bir evliliği sonlandırmaya karar vermek özellikle tarafların ortak bir çocuğu bulunuyorsa oldukça yıpratıcı bir süreç olmaktadır. Eğer taraflar anlaşmalı bir boşanma gerçekleştiriyorlarsa boşanmanın yıpratıcı olan etkisi bir miktar da olsa azalmaktadır. Ancak her şekilde her iki tarafta yeni bir hayata başlamanın ve eski hayatlarını sonlandırmanın maddi ve manevi sıkıntılarını yaşarlar boşanma sürecinde. Taraflar arasında çekişmeli bir boşanma gerçekleşiyorsa her iki tarafı da anlaşmalı boşanmaya göre çok daha sıkıntılı bir süreç beklemektedir. Evli çiftin boşanmayı gerçekleştirebilmesi için ödenecekse tazminat ve nafaka miktarlarında, varsa ortak çocuğun velayetinin kimde kalacağına, evlilik süresinde edinilmiş gayrimenkul ve menkullerin nasıl paylaşılacağına ortak bir karar vermeleri gerekmektedir. Eğer taraflar aralarında anlaşamazlarsa hakim davacı ve davalı tarafların tanıklarını dinleyerek, toplanan belgeleri inceleyerek kanunların belirttiği şekilde kararını verecektir. Bu nedenle anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma süreçlerinde mutlaka boşanma konusunda uzman iyi boşanma avukatı ile birlikte atılması gereken adımları atmalıdırlar.

İyi Boşanma Avukatı

İyi boşanma avukatı temsil ettiği tarafın tüm çıkarlarını gözeterek boşanmanın gerçekleşmesini sağlamalıdır. Eğer avukat davacı tarafı temsil ediyorsa öncelikle boşanma dilekçesini ayrıntılı bir şekilde hazırlamalıdır. Boşanmanın sebebi net bir şekilde belirlenebilmeli ve yapılabiliyorsa belgelerle ve tanıklarla kanıtlanabilmelidir. Bu nedenle iyi boşanma avukatı gerekli olan tüm belgeleri özenli bir şekilde toplayabilmeli, davanın görüldüğü tarihten önce sıkı bir hazırlık yaparak davanın müvekkilinin arzu ettiği şekilde sonuçlanacağını garantileyebilmelidir. Eğer karşı taraftan talep edilen bir tazminat varsa tazminat sebebi olan kusurlar kanıtlanabilmelidir. İyi boşanma avukatı eğer müvekkili davalı taraftan nafaka talep ediyorsa davalı tarafın gelirini ve mal varlığını belirleyebilmeli, nafaka miktarının bu belirlenen mali durumlara göre kesinleştirebilmesini sağlamalıdır. Eğer tarafların ortak bir çocukları varsa çocuğun çıkarlarını göz önünde bulundurarak velayetin kimde kalacağı belirlenmelidir.

Kısacası iyi boşanma avukatı müvekkilinin tüm çıkarlarını düşünerek tüm adımları atabilmeli, müvekkilini en ayrıntılı ve gerçekçi bir şekilde konu hakkında bilgilendirebilmelidir. Bir boşanma anlaşması hazırlanacaksa müvekkilinin tüm isteklerinin gerçekleşmesine yönelik adımlar atmalı, gereken belgeleri toplamalı ve hazırlıklarını buna göre yapabilmelidir.

Ankara Boşanma Avukatı

Ankara boşanma avukatı,boşanma avukatı ankara,ankarada boşanma avukatı,ankarada en iyi boşanma avukatı gibi kelimeler arama motorlarında sıklıkla aratılan kelimelerdir. Bunun sebebinin müvekkillerin duydukları hadiseler nedeniyle en iyi avukatı bulma arzuları olduğunu düşünüyorum. Ayrıca çoğu zaman çekişmeli boşanma davaları,nafaka,velayet gibi ek davalar gerektirdiği için müvekkiller en deneyimli ve tecrübeli avukatı bulmaya çalışmaktadırlar. Gerçekten de Ankara çok fazla boşanma davasının görüldüğü bir ilimizdir. Ve boşanma davaları,gerek anlaşmalı olsun gerek çekişmeli olsun mutlaka deneyim gerektirir.
FAYDALI SİTELER

Ankarada açacağınız boşanma davası anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olacak?

Açacağınız dava çekişmeli mi anlaşmalı boşanma mı olacak? Velayet meselesi,nafaka meselesi ve mal paylaşımı gibi meselelerde karar kıldınız mı? Zorlu geçebilme ihtimali olan bir çekişmeli boşanma davasına psikolojik olarak hazır mısınız?